24.08.2020

Trwałe ślady po trądziku. Jak się pozbyć blizn?

Trwałe ślady po trądziku. Jak się pozbyć blizn?

Trądzik dotyczy przede wszystkim osób w okresie dojrzewania. Z tym problemem zmaga się aż 80% osób w wieku od 12 do 24 lat . Nie jest jednak prawdą, że trądzik nie może wystąpić później, są przypadki, kiedy obserwujemy go po 30 roku życia. U wielu osób wraz z wiekiem przemija, ale czasem pozostawia po sobie trwałe, nieestetyczne ślady w postaci blizn. Są równie uciążliwe jak sam trądzik, bardzo trudno je zamaskować, co przekłada się na obniżoną samoocenę. Istnieją jednak sposoby, aby je wygładzić, zredukować i zmniejszyć ich widoczność.

Przyczyny powstawania blizn potrądzikowych

Blizny potrądzikowe są zmianami skórnymi, następstwem uszkodzenia skóry właściwej, która została zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Są to wgłębienia w skórze, mające nieregularny kształt, czasem są płytsze, innym razem głębsze, występują na całej twarzy lub tylko w niektórych jej obszarach. Istnieją różne rodzaje blizn . Wśród nich są blizny przerostowe, które są pogrubiałe i wznoszą się ponad poziom skóry, ale nie wykraczają poza granice rany.. Są również blizny zanikowe,które leżą poniżej poziomu skóry i w wyglądzie przypominają miejscowe zagłębienia. . Niekiedy na skórze występują również przebarwienia, czyli plamy w kolorze różowym lub jasnobrązowym. Blizny nie pojawiają się u wszystkich osób, które zmagały się z trądzikiem. Dotyczą najczęściej tych przypadków, przy których stosowano nieprawidłowe leczenie i pielęgnację skóry. Mogą być również następstwem rozdrapywania i wyciskania wykwitów skórnych.

Profesjonalne zabiegi kosmetyczne na blizny

Blizny będące pozostałościami po trądziku możemy zredukować i dzięki temu zmniejszyć ich widoczność. Jest to niekiedy proces długotrwały, innym razem efekty dostrzegamy już po pierwszym zabiegu. Dużo zależy od stopnia zaawansowania problemu. Jednym ze sposobów jest dermabrazja, czyli mechaniczne równomierne złuszczanie skóry, aż do jej warstwy właściwej.. Dzięki temu ujednolicamy i wyrównujemy leczoną powierzchnię, a organizm zostaje pobudzony do produkcji komórek i regeneracji uszkodzonych tkanek. Na blizny po trądziku pomaga też laseroterapia. Podczas zabiegu na skórze tworzą się mikrouszkodzenia i pobudzone e zostają procesy produkcji kolagenu, który jest białkiem, tworzącym rusztowanie skóry. Specjalista może też zalecić leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem odpowiednich maści i kremów . Bardzo często są to środki o silnym działaniu i nie należy ich stosować samodzielnie bez konsultacji z lekarzem.

Domowa pielęgnacja

Zmiany trądzikowe wymagają zawsze odpowiedniej codziennej pielęgnacji . Dotyczy to zarówno okresu, kiedy trądzik jest w fazie aktywnej, jak również w trakcie jego remisji.. W przypadku pozostałych blizn możemy wspomagać się kosmetykami o działaniu wyrównującym koloryt skóry, uzupełniającym niedobory kolagenu oraz wygładzającym. Jednocześnie warto sięgać po samodzielnie przygotowane „kosmetyki”, które mogą pomóc w przypadku niewielkich zmian potrądzikowych. Zaprzyjaźnij się z domowymi maseczkami. Przygotujesz je z miodu i soku z cytryny, awokado i soku z limonki oraz cynamonu, oliwy z oliwek i cytryny. Mają właściwości łagodzące i kojące, uzupełniają niedobory witaminy C oraz rozjaśniają przebarwienia. Blizny po trądziku należy usuwać możliwie jak najszybciej. Problem może się utrwalać, co utrudnia kuracje. Obecnie do najskuteczniejszych metod walki z bliznami należy laseroterapia, która pomaga nawet w bardzo zaawansowanych problemach.

Powrót do wszystkich wpisów

Zaufaj profesjonalistom

Zajmujemy się produkcją specjalistycznych kostiumów Bodysuit używanych do masażu podciśnieniowego, które z powodzeniem sprzedajemy na wszystkich kontynentach w ponad 50 krajach. Jesteśmy jedynym oficjalnym producentem kostiumów wykorzystywanych w zabiegach ICOONE.

Przejdź do sklepu

keyboard_arrow_up